pátek 8. února 2013

Zpovědník vrahů


Když se mi do ruky dostane knížka, která mě baví, zajímá a dobře se čte, nedokážu dobrovolně přestat číst. Neexistuje pro mě přečíst 2-3 stránky před spaním. To je jako jíst jeden čtvereček čokolády denně. Čtu, dokud nejde o život – a to ještě někomu jinému než mně.
Mamí, mám hlad… Něco si vem, broučku, teď nemůžu…Kde mám ty černé ponožky? Nevím, asi jsem s nima vytřela… Jdu na pivo… Mě je to jedno, já mám trénink s Věrkou (Čáslavskou).  Prosim tě vnímáš mě? Moc nee, promiň, jsem teď v Egyptě, ve vězení, v chýši…Jsem prostě mimo.
Takhle mimo jsem byla nedávno s panem Slavomilem Hubálkem a jeho Zpovědníkem vrahů. Typ mi dala Libuška Fáryová, bývalá kolegyně pana Hubálka, která o něm říká, že je to jeden z nejlepších lidí, se kterými měla tu čest pracovat. Strávila jsem s ním celý den. Naštěstí to bylo ještě v době vánočních svátků – tak  sladkému nicnedělání a úniku bylo přáno…

Občas jsem měl nějakou poznámku a nakonec mě jistý major, tlusťoch opuchlý z chlastu, vyvolal z řady před nastoupený prapor. Před sebou měl mikrofon. Prohlásil, že jsem možná v civilu psycholog, ale pro něj... Pro něj jsem obyčejný debil! Vypjal jsem se do pozoru a předpisově zahalekal: „Soudruhu majore, svobodník absolvent Hubálek, dovolte mi promluvit! Soudruhu majore, mezi vámi a mnou je ten rozdíl, že když vy řeknete, že jsem debil, tak je to urážka. Ale když já o někom napíšu, že je debil, tak je to diagnóza!“ Zbledl. Ztuhl a rozhostilo se ticho. Potom se naklonil k mikrofonu a začal pomalu hláskovat:....

 
...Šestnáctého října prohlásil otec ztracené dívenky, že případnému únosci zaplatí tři a půl miliónu korun, jen když mu dcerku vrátí zpátky. Neozval se nikdo. O peníze tu zjevně nešlo. Pár dní poté zadržela policie podezřelého. Vrátil se teprve v létě před několika měsíci z vězení, odseděl si trest za krádeže. Jeho DNA se kryla se stopami na Aniččině batůžku, což bylo podstatné vodítko. Poseděl si krátce v cele předběžného zadržení a potom ho vyšetřovali na svobodě. A přišel za mnou do Školské ulice, abych s ním pracoval na znaleckém posudku. Zazvonil v přízemí u zamřížované brány, v recepci stiskli bzučák a pustili ho dovnitř. Zaťukal slušně u mé kanceláře. Uviděl jsem ve dveřích statného, skvěle oblečeného chlapa, byl kdysi mistr republiky v řeckořímskem zápase, rysy měl jako star z Hollywoodu, s perfektním oblekem ladily drahé, dokonale vyleštěné boty a voněl pánským
dezodorantem. Kdybych nevěděl, že byl ještě nedávno v kriminále, řekl bych, že za mnou přišel nóbl manažer.Vyšetřoval jsem ho celé hodiny. Byl inteligentní, znatelně nad průměrem. Mluvil nenuceně. O tom, proč ho poslali sedět, vypovídal bez problemů. Ale když jsem se ho ptal na zmizelou dívenku, řekl velmi toporně: „O osobě pohřešované Anny Janatkove nemám žádnych poznatků.“
Bylo mi náhle skoro jasné, že to je on. Že je vrah! I když zatím nikdo neobjevil jeho oběť... Dělali jsme pak dokonce i to, co se běžně neprovádí– psycholingvistický rozbor jeho řeči. Když došlo na ztracenou Aničku, mluvil v kaskádě frází a nepřirozeného jazyka, ve kterém se běžně píší policejní protokoly. Navíc se ho při prvním výslechu na kriminálce ptali: „Co jste dělal minulý tyden v Troji?“
„Já nevím, kde je Trója,“ odpověděl. Ale může snad inteligentní člověk, jenž prožil dětství a mládí v Praze, nevědět, kde je Trója? ...